Perfektná fotodokumentácia stavby domu
Cca 3 minúty čítania, na prečítanie v sekcii Fototipy

Perfektná fotodokumentácia stavby domu

Plánujete stavbu nového domu alebo rekonštrukciu svojho bývania? Ak áno, určite nezabudnite na fotodokumentáciu. Urobte si kroniku stavby domu. Počas stavby či rekonštrukcie sa deje veľa vecí. Každý deň sa niečo mení. Nakoniec si veľa detailov nebudete pamätať a nevybavíte si ich. A pritom práve tieto malé krôčiky tvoria na konci niečo nádherné → nový domov. Aby jednotlivé fázy stavby nezapadli do zabudnutia a vy ste mali pamiatku na toto síce náročné, ale krásne obdobie, a aj po rokoch vedeli, kadiaľ vedú rozvody elektriny a ako vyzerajú plány, je ideálne všetko zdokumentovať vo fotoknihe. Čo všetko odporúčame zachovať a na čo si dať pozor? Pripravili sme pre vás súhrn toho najdôležitejšieho:

1. Nafoťte dostatok fotografií

Stavba domu je veľké množstvo práce a zodpovednosti a veľmi ľahko sa zabudne na fotenie. Aby ste si mohli vytvoriť kompletnú kroniku stavby domu, je potrebné fotiť každý krok. Najlepšie priamo mobilom, ktorý máte aj na stavbe vždy po ruke. Taktiež môžete požiadať pomocníkov, aby dokumentovali za vás. Tak získate snímky z rôznych uhlov a všetkých fáz stavby. Fotografujte steny, rozvody v jednotlivých miestnostiach, trubky podlahového kúrenia a všetky prípojky. Na konci budete mať aj vizuálnu dokumentáciu celého domu a v prípade nutnej opravy budete aj po rokoch vedieť, kde čo je.

2. Fotografie pred a po

Keď sa po dokončení stavby pozriete na fotografie, ktoré ste nafotili pred jej zahájením, nebudete veriť vlastným očiam. Počas stavby sa toho veľa zmení. Aby bol pokrok dobre viditeľný, sú ideálne zábery pred a po. Pre perfektnú dokumentáciu stavby je dôležité fotiť z rôznych uhlov, zvonku aj zvnútra, v každej miestnosti. Opakujte každých pár týždňov alebo po každej veľkej zmene. Nakoniec budete mať výborné porovnanie. Do hotovej fotoknihy potom umiestnite dvojicu fotografií na jednu dvojstranu a rozdiel uvidíte na prvý pohľad.

3. Digitalizácia plánov a dôležitých dokumentov

Kompletná kronika stavby neobsahuje iba fotografie, ale tiež aj ďalšie dôležité dokumenty a podklady. Najlepšie je digitalizovať všetko podstatné už pred stavbou a priebežne pridávať nové dokumenty. Od projektovej dokumentácie, výpisu z katastra, stavebného povolenia až po energetický štítok. Čo a koľko z toho dáte do finálnej fotoknihy, záleží iba na vás. Ale aj keď nebudete chcieť všetko tlačiť, mať všetko spolu na jednom mieste, naviac v digitálnej podobe, je veľká výhoda.

4. Dokončenie stavby a sťahovanie

Nakoniec príde túžobne očakávaný deň D, kedy je vysnívané bývanie hotové a pripravené k nasťahovaniu. Ak plánujete usporiadať kolaudáciu, oslavu pre všetkých, ktorí pomáhali, určite pár fotografií nafoťte aj z tejto udalosti. V kronike si zaslúžia čestné miesto. Na záver odporúčame nafotiť pár fotografií aj zo samotného sťahovania. Vašich pomocníkov s krabicami a kuframi, seba plných radosti a očakávania z nového domova.

So zaobstarávaním fotodokumentácie neotáľajte. Začnite najlepšie hneď a priebežne počas celej stavby pridávajte fotografie a dokumenty do fotoknihy. Tak na nič nezabudnete a po dokončení stavby budete mať hotovú krásnu pamiatku bez toho, aby ste museli všetko zložito dohľadávať.

Malý tip na záver: Ak máte možnosť, zvážte použitie dronu na zachytenie pokrokov v priebehu stavby. Dron umožní získať jedinečné snímky z výšky, ktoré nádherne ukážu celkový prehľad projektu, či už ide o architektúru, dizajn alebo pokrok diela. Okrem toho môžete dron využiť pre zábery z rôznych perspektív. Zachytenie detailov jednotlivých stavebných etáp alebo širšie panoramatické zábery okolia stavby.

Zdieľať príspevok
Prihlásenie k odberu bulletinu
Prihlásenie k odberu bulletinu

Nenechajte si utiecť skvelé ponuky!

Prihláste sa na odber bulletinu a získajte informácie z prvej ruky. O čom?

  • O super akciách a zľavách
  • O nových produktoch
  • O zaujímavých novinkách
  • O súťažiach

Odber môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v bulletine.
Ako zaobchádzame s vašimi dátami sa dočítate na stránke Ochrana osobných údajov.