7 tipov pre vašu dokonalú fotografiu na smartphone
Cca 4 minúty čítania, na prečítanie v sekcii Fototipy

7 tipov pre vašu dokonalú fotografiu na smartphone

Bez smartphonu neurobí dnes väčšina z nás už ani krok. Stal sa našim verným spoločníkom. Pokrok išiel dopredu a koľkokrát dnes už ani nepoznáme, či bola tá či oná fotografia nadobudnutá na mobile alebo na profesionálnom fotoaparáte. Prinášame preto tipy, ako na to, aby ste dokázali svoje spomienky zachytiť čo najkrajšie.

1. TIP: Alfou a omegou je čistá šošovka

Telefón neustále beriete do ruky a rôzne s ním manipulujete. Nie je preto divu, že na ňom zostávajú odtlačky prstov, prach a iné nečistoty. Vždy (!!!) sa preto pred fotením presvedčite, že máte perfektne čistú šošovku. V ideálnom prípade so sebou noste špeciálnu mäkkú handričku na čistenie optiky. Postačí však šošovku vyčistiť napríklad aj bavlneným tričkom.

2. TIP: Pozadie

Pravdepodobne to poznáte sami. Na dovolenke si urobíte fotografiu pred snovo vyzerajúcou panorámou. Pri pohľadu na hotovú fotku však často prichádza veľké sklamanie. Na fotke sa vyskytne niečo, čo ste tam určite nechceli mať, napríklad otvorené dvere na toaletu, dopravná značka priamo za vašou hlavou, odpadkový kôš vedľa vás a podobne. Vždy sa preto pred fotením rýchlo rozhliadnite, či na scéne neprekáža niečo nepekné.

VIETE TO? Pre fotenie pozadia je dobré vyskúšať si funkciu PORTRÉT. Zatiaľ čo pozadie bude rozostrené, vy budete na fotografii krásne ostrí a výborne vyniknete. Dojem z takejto fotografie je potom na úplne inej úrovni.

3. TIP: Buďte si istí hlavným motívom

Radšej vždy urobte krok vzad a dajte tak fotografii dostatok priestoru. Ústredný motív by sa totiž nikdy nemal “lepiť” na okraj. Väčšina fotoaparátov ponúka nie len funkciu ZOOM (ktorú neodporúčame používať), ale tiež aj funkciu vzdialenia. Vďaka tomu získate širokouhlý pohľad. Pri snahe o zachytenie ústredného motívu je taktiež dôležitá práca so svetlom. Zistite, či váš telefón umožňuje, aby sa dané miesto pri ťuknutí zosvetlilo.

4. TIP: Držte telefón pevne

Rozmazaná fotka je k ničomu. Z toho dôvodu je vždy maximálne dôležité, aby ste držali telefón pevne v obidvoch rukách. Zaistíte tak stabilitu a vyhnete sa tak otrasom.

VIETE TO? Na trhu sú už aj statívy pre mobily. Nielen že vám pomôžu zaistiť stabilitu, ale taktiež s ich pomocou môžete jednoducho vyfotiť sami seba, ako by vás fotil niekto iný.

5. TIP: Skúste fotiť z rôznych výšok

Deti a ľudí menších než ste vy odporúčame vždy fotiť z úrovne očí. Vďaka tomu bude objekt pôsobiť väčší a celý záber bude oveľa autentickejší. S perspektívou sa môžete pohrať a skúšať, čo vyzerá najlepšie. Skúšajte preto rôzne scény fotiť z rôznych výšok.

6. TIP: Nezoomujte, radšej sa priblížte alebo fotografiu následne orežte

Digitálny zoom znižuje kvalitu fotografie. Preto sa k objektu priblížte čo najviac. Ak to nie je možné, vyfoťte scénu bez zoomovania a radšej potom požadovanú časť fotografie orežte.

7. TIP: Zlatý rez

Zlatý rez (tiež aj pravidlo tretín) je veľmi využívaný, pretože vďaka nemu pôsobí obraz harmonickejšie. Podľa tohoto pravidla by nemal byť hlavný objekt v strede obrázka, ale mal by byť posunutý mierne do boku. Na niektorých telefónoch je možné si zobraziť mriežku ako vodítko a rozdeliť si podľa nej fotografiu. Hlavný objekt by potom mal byť na priesečníku dvoch čiar alebo podiel jednotlivých priamok.

Ak sa fotoaparát na svojom chytrom telefóne naučíte správne používať, už nikdy nebudete musieť využiť služby profesionálneho fotografa. Vaše fotky budú totiž na nerozoznanie od tých profesionálnych. Vaše dielo následne nezabudnite zvečniť vo fotoknihe alebo ho nechať vyvolať v podobe jednotlivých fotografií. Nie je totiž nič lepšie než radosť, keď vám dorazí obálka s vašimi spomienkami.

Zdieľať príspevok
Prihlásenie k odberu bulletinu
Prihlásenie k odberu bulletinu

Nenechajte si utiecť skvelé ponuky!

Prihláste sa na odber bulletinu a získajte informácie z prvej ruky. O čom?

  • O super akciách a zľavách
  • O nových produktoch
  • O zaujímavých novinkách
  • O súťažiach

Odber môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v bulletine.
Ako zaobchádzame s vašimi dátami sa dočítate na stránke Ochrana osobných údajov.