Ako nafotiť makro bez drahej techniky
Cca 4 minúty čítania, na prečítanie v sekcii Fototipy

Ako nafotiť makro bez drahej techniky

Nikdy neprestaneme žasnúť nad ostrými detailmi hmyzu, kvapiek rosy alebo nožičkami bábätka. Reč je o makrofotografii. Zistite, ako docielite perfektný a ostrý výsledok. Stačí vám na to chytrý telefón, trochu trpezlivosti, chuť učiť sa a experimentovať.

Pokiaľ vás fotenie baví, skôr či neskôr sa s pojmom makrofotografia stretnete. Ak vás zaujíma, čo pravé makro znamená, aké motívy sú pre neho vhodné a ako docielite pekné makrofotografie, prečítajte si tento článok, kde vám všetko vysvetlíme.

Čo je makrofotografia

Jedná sa o fotografovanie detailov malých predmetov. Objekt je zachytený v mierke 1:1 alebo ešte vo väčšom pomere, než je skutočnosť. Medzi obľúbené motívy makrofotografie patria kvety, kvapky vody, hmyz alebo detaily častí ľudského tela. Táto metóda je ako stvorená na zachytenie roztomilosti nožičiek alebo ručičiek bábätiek. Obľubu si získala aj pri fotografovaní svadieb, kde sa vo veľkom množstve využíva na zachytenie detailov dekorácie, svadobné kytice alebo symboliky snubných prsteňov.

Akú techniku potrebujete

V súčasnej dobe nepotrebujete k nafoteniu neuveriteľných detailných záberov žiadnu drahú zrkadlovku, ani špeciálne makroobjektívy alebo medzikrúžky. Špeciálny makro režim a funkciu na zachytenie detailov má dnes už väčšina kvalitných chytrých telefónov. Pre ideálne zaostrenie a zníženie nežiadúceho chvenia však odporúčame používať statív.

Riziká a problémy

Úsilie o dokonalú makrofotografiu a potreba dostať sa veľmi blízko k fotografovanému predmetu so sebou prináša určité úskalia. Niektoré chytré telefóny nedokážu na takú krátku vzdialenosť zaostriť. Veľký pozor je potrebné dávať na chvenie rúk. Ale neplechu môže navystrájať aj pohyb utekajúcich živých objektov, akými sú hmyz a iné drobné zvieratká. Na perfektnú fotografiu je potrebná trpezlivosť a prax. Aj tu totiž platí, že nikto učený z neba nespadol a že tréning robí majstra.

Správne nastavenie

Najvyššou métou, ktorú môžete dosiahnuť, je maximálna ostrosť fotografie. Čím bližšie sa k fotografovanému objektu približujete, tým sa zmenšuje zaostrovacie pole a ste nútení vysporiadať sa s malou hĺbkou ostrosti. Aby ste redukovali šum na fotografii, odporúčame, aby ste nastavili najnižšiu možnú hodnotu ISO, použili statív a vypli funkciu stabilizácie obrazu. Pri tomto fotografovaní s dlhším časom expozície pomôže samospúšť. Nehrozí totiž, že záber bude rozmazaný priamo pri stlačení spúšte.

Pri pohybujúcich sa objektoch musí byť čas expozície výrazne kratší. Pri fotografovaní obratného hmyzu použite rýchlosť uzávierky minimálne 1/250 sekundy alebo rýchlejšiu. Nezabudnite primerane k tomu zvýšiť aj hodnotu ISO a aj tu je vhodné použiť statív. Pokiaľ sa k vám vyhliadnutý atraktívny objekt začne približovať, nafoťte čo najviac fotografií rýchlo za sebou. Tým sa vaša šanca na "ulovenie" ostrého fotografického unikátu niekoľkonásobne zvyšuje.

Na uhle pohľadu záleží

Jedným z najpoužívanejších uhlov pohľadu pri fotografovaní je úroveň očí. Zaostrite na svoj objekt, pozadie môžete rozostriť. Snažte sa objekt neumiestňovať vždy priamo do stredu fotografie, ale skôr k jednému okraju, čím docielite zvláštnu dynamiku. Základnou požiadavkou pre okúzľujúcu makrofotografiu je dostatok trpezlivosti, pretože príroda sa nechová vždy tak, ako si my želáme. Uhol pohľadu skúste obmeniť, môžete aj niekoľkokrát. Atraktívne môže pri niektorých záberoch pôsobiť napríklad aj vtáčia perspektíva.

Najlepší denný čas na makro

Ideálne svetelné podmienky nastávajú počas tzv. zlatej hodiny, teda približne hodinu po východe slnka a večer hodinu pred západom slnka. V ideálnom prípade sa vyhnete situácii, kedy svieti priame slnko na fotografovaný objekt. Môže narobiť nepríjemnosti. Našim cieľom nie je získať ožiarenú fotografiu, ale skôr zaistiť teplé a mäkké svetlo. Naopak s protisvetlom sa môžete pohrať. Môže byť užitočným nástrojom na získanie fascinujúcich a estetických efektov. Jemný závoj svetla dopadajúceho zozadu na fotografovaný predmet mu môže dodať zvláštnu hĺbku a atmosféru.

Nadobudnuté fotografie môžete ďalej upravovať. Experimentovať môžete s farbami, orezaním fotografie, rôznymi efektmi. Hlavne ale svoje zábery nenechajte uložené iba v pamäti počítača alebo na pamäťovej karte. Dajte im šancu vyniknúť. Premeňte ich napríklad na fotoobraz a ozdobte nimi svoj domov. Jedinečná pominuteľnosť prítomného okamihu vás neprestane ohromovať zakaždým, keď pôjdete okolo svojho umeleckého diela. A ak by ste chceli prekvapiť svoju rodinu alebo priateľov, nechajte si vyrobiť vlastné pohľadnice, ktoré im rozošlete s venovaním.

Želáme veľa trpezlivosti, zábavy a hlavne fotografických úspechov.

Zdieľať príspevok
Prihlásenie k odberu bulletinu
Prihlásenie k odberu bulletinu

Nenechajte si utiecť skvelé ponuky!

Prihláste sa na odber bulletinu a získajte informácie z prvej ruky. O čom?

  • O super akciách a zľavách
  • O nových produktoch
  • O zaujímavých novinkách
  • O súťažiach

Odber môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v bulletine.
Ako zaobchádzame s vašimi dátami sa dočítate na stránke Ochrana osobných údajov.