Okoreňte svoju fotoknihu, stačí pár kliknutí
Cca 4 minúty čítania, na prečítanie v sekcii DIY & Inšpirácie

Okoreňte svoju fotoknihu, stačí pár kliknutí

Minulý rok utiekol ako voda a vaše úložisko fotografií praská vo švíkoch? Najbezpečnejšie svoje spomienky uložíte tak, že ich zaarchivujete do fotoknihy. Prečítajte si, ako okoreniť rozloženie svojej fotoknihy, aby pôsobila ucelene a radi v nej budete listovať.

Sedíte pri príprave fotoknihy, najlepšie fotoúlovky už máte usporiadané na jednotlivých stranách, ale stále to nie je ono? Možno vám prídu stránky príliš strohé alebo naopak prezdobené. Skrátka vaše dielo nelahodí oku a vy neviete prečo. Nebojte sa! Ukážeme vám, ako jednoducho pretvoriť jednotlivé strany tak, aby zažiarili!

Titulná strana

Úvodná strana fotoknihy je ako výklad, preto by ste jej mali venovať zvláštnu pozornosť. Ľudia radi robia to, že na titulnú stranu natiahnu jednu veľkú fotografiu a pridajú názov napísaný štandardným písmom. Zadnú stranu tiež obvykle vyriešia tak isto, alebo ju nechajú prázdnu.

Aj keď to nie je úplne zlé riešenie, existuje tu stále priestor pre vylepšenie. Vyberte písmo, ktoré chcete využiť vo fotoknihe aj naďalej a zvoľte pre text na titulnej strane inú farbu. Ak sa rozhodnete titulnú fotografiu orámovať, odporúčame zvoliť také riešenie, aby obrázok vynikol. Farbu rámika vyberte tak, aby pôsobila kontrastne k pozadiu. Na zadnej strane môžete svoje obľúbené fotografie zarovnať k okraju a pridať k nim krátky citát.

Dvojstrany s veľkými fotografiami

Častým tipom pre dokonalé rozloženie strany je používanie veľkých formátov fotografií. Presne to ste urobili a aj tak sa nedostavil vytúžený “wow” efekt? Aj tu platí, že menej je niekedy viac. Skúste svoje fotografie trochu zmenšiť a dopriať im viac voľného priestoru. Viac voľného miesta pri okrajoch. Tie najdôležitejšie fotografie môžete naviac zvýrazniť rámikom. Vždy sa uistite, že farebná kompozícia spolu ladí a strany nie sú príliš farebné. Buďte si istí, že svietivo zelený rámik na červenom pozadí určite nevytvorí požadovaný efekt.

Celá dvojstrana

Váš uplynulý rok bol plný zážitkov a vaša pamäťová karta praská vo švíkoch. Máte skrátka veľmi veľa dobrých snímok a jednoducho neviete, ktoré vynechať. Veľké množstvo fotografií na dvojstrane má tú výhodu, že môžete vidieť veľa fotografií naraz. Nevýhodou však je to, že jednotlivé fotografie pravdepodobne nevyniknú a ich kúzlo sa úplne vytratí.

Najskôr je potrebné si uvedomiť, že fotokniha bude v skutočnosti oveľa väčšia než ako vyzerá na obrazovke. Odporúčame na jednu stranu usporiadať väčšie množstvo fotografií, pričom tie najdôležitejšie zvýraznite rámikom. Na druhú stranu potom dajte maximálne jednu alebo dve fotografie. Nezabudnite ponechať dostatok miesta pre široké okraje, vďaka ktorým bude strana pôsobiť vzdušne a príjemne. Tu a tam pridajte krátky text písmom, ktoré ste si vybrali na začiatku už pre titulnú stranu.

Problém s priestorom

Škoda, že si nemôžeme dopriať luxus neobmedzeného počtu strán vo fotoknihe a dať každej fotografii vlastnú stranu. Niektorým vašim top fotografiám však toto privilégium dopriať môžete. Dbajte na to, aby ste fotografiu skutočne natiahli až k úplnému kraju strany.

Druhú časť dvojstrany následne pokryte väčším množstvom fotografií. Ak vás už omrzeli rámiky, skúste začať experimentovať s rôznymi klipartmi, ktorými kompozíciu rozdelíte. Či už používate kliparty alebo rámiky, vždy zostaňte verní jednému štýlu. Meňte iba tvary a veľkosti.

Finálna úprava

Dodržali ste všetky naše tipy, použili ste rámiky, nechali ste dostatok miesta a nakoniec pridali aj texty? A napriek tomu návrhu stále ešte niečo chyba? Posledná úprava môže byť celkom jednoduchá. Zamerajte sa na písmo. Presvedčite sa, že sú všetky texty dostatočne veľké. Ľudia majú tendenciu voliť čiernu farbu. Niekedy však môže pôsobiť príliš tvrdo. Dbajte na to, aby boli všetky nápisy dostatočne čitateľné a pôsobili kontrastne voči pozadiu.

Postupujte podľa týchto tipov a vyskúšajte ich na vlastnej koži pri tvorbe našej fotoknihy.

TIP: Uložte svoj projekt a využite ho pri tvorbe svojej ďalšej fotoknihy. Vďaka tomu budú všetky vaše fotoknihy pôsobiť uceleným dojmom. Maximálne tak zúročíte investovaný čas, pretože nabudúce už iba vyberiete nové fotografie a budete mať hotovo.

Dúfame, že sa vám fotokniha vydarí a nadchne každého, kto ju bude držať v ruke. Držíme palce!

Zdieľať príspevok
Prihlásenie k odberu bulletinu
Prihlásenie k odberu bulletinu

Nenechajte si utiecť skvelé ponuky!

Prihláste sa na odber bulletinu a získajte informácie z prvej ruky. O čom?

  • O super akciách a zľavách
  • O nových produktoch
  • O zaujímavých novinkách
  • O súťažiach

Odber môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v bulletine.
Ako zaobchádzame s vašimi dátami sa dočítate na stránke Ochrana osobných údajov.