Aké sú nároky na preukazové fotografie

Čomu pri domácom fotografovaní venovať pozornosť

Aké podmienky by mali fotografie na doklady spĺňať?

Veľa ich nie je, ale pokiaľ chcete, aby vaša fotografia vyzerala ako od skutočného fotografa, je potrebné ich niekoľko dodržať. Jedná sa predovšetkým o rozmer a o to, čo musí byť zobrazené:

  • Fotografia by mala mať tvar obdĺžnika s rozmermi 35 mm x 45 mm, s rovnými alebo zaoblenými rohmi. Postavená musí byť na kratšiu stranu.
  • Mala by ukazovať hlavu a hornú časť ramien zobrazovanej osoby. Pohľad musí smerovať do objektívu.
  • Medzi horným okrajom hlavy a horným okrajom fotografie je potrebné dodržať min. 2 mm vzdialenosť. Vzdialenosť od očí k brade by mala byť minimálne 13 mm.
  • Fotografia by mala mať hladký povrch a dlhodobú obrazovú stálosť, o čo sa postaráme my. Môže byť vytvorená vo farebnom, ale aj čiernobielom prevedení.

Vyššie uvedené odporučenia sú stanovené zákonom. Takéto prísne podmienky ale neplatia pre každý doklad alebo preukaz. Na preukazy, pri ktorých platia tie najprísnejšie podmienky (pas, občiansky preukaz…), si už samotné úrady zhotovia fotografie priamo na mieste. Nie je teda žiadny dôvod na stres. Na dopravnú kartu vám postačí aj fotka nafotená doma. Aj napriek tomu asi nebude na škodu, ak sa pozriete na tipy, čomu venovať pozornosť a čoho sa vyvarovať. Toto hovorí zákon:

Ako má foto na doklady vyzerať?

 

Musí mať tvar obdĺžnika 35 x 45 mm, rohy môžu byť rovné aj zaoblené, môže byť vo farebnom aj čiernobielom prevedení. Použitý materiál by mal spĺňať dlhodobú obrazovú stálosť. Na fotografii nemôžu byť odlesky, ktoré by skryli alebo výrazne zmenili charakteristické identifikačné znaky fotografovanej osoby (napr. odlesky na sklách okuliarov, ktoré by nedovolili rozpoznať tvar očí). Fotografia musí zobrazovať hlavu a hornú časť ramien danej osoby. Osoba musí byť zobrazená v prednom čelnom pohľade, jej pohľad musí smerovať do objektívu.

Ako má fotografovaná osoba vyzerať?

 

Fotografovaná osoba sa nemôže usmievať, má mať neutrálny výraz a zatvorené ústa. Oči musia byť otvorené. Vlasy nemôžu zakrývať oči ani žiadnu inú charakteristickú časť tváre. Hlava nemôže byť naklonená alebo pootočená. Okuliare s tmavými sklami nie sú povolené, udeliť výnimku je možné iba nevidomým osobám. Rovnako tak nie sú prípustné žiadne pokrývky hlavy. Pokrývku hlavy je možné dovoliť iba vtedy, pokiaľ by sa jednalo o zdravotné alebo náboženské dôvody. Pokrývka hlavy by však nemala zasahovať do obličaja tak, aby zakrývala charakteristické časti tváre.

Aké pozadie je povolené a čo nie je dovolené?

 

Fotografovaná osoba nemôže splývať s pozadím. Je nutné, aby obrazový záznam nebol príliš svetlý ani tmavý. Na fotografii nemôžu byť odlesky ani ostré prechody. Povolené je biele, svetlomodré alebo svetlo šedé pozadie. Akékoľvek iné je neprístupné. Možný ale je plynulý prechod dvoch zmienených farieb. Aby mohla byť fotografia použitá na doklad, nesmie byť znečistená, pokrčená, natrhnutá ani potlačená, a to ak by sa jednalo aj o pečiatku. Nikto ju nemôže retušovať ani žiadnym spôsobom graficky upravovať. Povolený nie je ani vodoznak.

Už nemusíte navštíviť profi fotografa. Fotografie na doklady ale na preukazy si môžete jednoducho a rýchlo nafotiť doma a vyvolať u nás. Na skutočnom značkovom fotopapieri a za super cenu! Ďalším pozitívom je, že na hárok si môžete vložiť 9 rôznych záberov a následne vybrať ten, ktorý bude presne podľa vašich predstáv. Alebo každý záber venovať inému členovi domácnosti. Nakoniec, prečo nie aj tým zvieracím, pretože aj na ich očkovací preukaz je potrebná vhodná fotografia.

Prihlásenie k odberu bulletinu
Prihlásenie k odberu bulletinu

Nenechajte si utiecť skvelé ponuky!

Prihláste sa na odber bulletinu a získajte informácie z prvej ruky. O čom?

  • O super akciách a zľavách
  • O nových produktoch
  • O zaujímavých novinkách
  • O súťažiach

Odber môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v bulletine.
Ako zaobchádzame s vašimi dátami sa dočítate na stránke Ochrana osobných údajov.