Tipy na dokonalé jarné fotografie
Cca 3 minúty čítania, na prečítanie v sekcii Fototipy

Tipy na dokonalé jarné fotografie

Akonáhle sa priblíži jar, všetko sa začne prebúdzať k životu. Kocháme sa spevom vtákov, pohľadom na poletujúci hmyz a vôňou rozkvitnutých kvetov. To všetko tvorí ideálne prostredie na nafotenie nových sviežich záberov. Nafotením jarných fotografií hrá do kariet aj to, že slnko je na oblohe nízko, čo vytvára dokonalé svetlo. Vďaka tomu môžete dokumentovať svoje zážitky počas celého dňa. Nechajte sa uniesť túžbou po prírode, novom živote, slnku, rozkvitnutých stromoch a lúkach a všetko zachyťte na fotografiách.

K tomu prinášame niekoľko tipov, čo urobiť, aby boli vaše jarné zábery o niečo lepšie, než tie minulé.

Zvláštne jarné motívy

Príroda sa na jar rýchlo mení, vďaka tomu nájdete pre svoje fotografie vždy nové motívy. Prví zvestovatelia jari vyliezajú zo snehom pokrytej zeme už v priebehu februára a marca. Koberce snežienok, bledulí a krókusov nájdete na každom kroku. Nezaostávajú ani pomaly pučiace stromy. Niektorí šťastlivci môžu naraziť aj na voľne rastúci šafran. V apríli sa už veci začínajú diať rýchlosťou svetla. Lúky sa zelenajú, stromom pučia listy a všade poletuje hmyz, ktorý opeľuje kvety. Máj zvestuje koniec jari a príchod leta, kedy sa celá príroda prebúdza do veľkej škály rôznych farieb.

TIP #1: Správna perspektíva

S perspektívou sa rýchlo mení aj samotný účinok fotografie a môže poskytnúť nový pohľad na zachytávaný objekt. Aby ste čo najlepšie zachytili rôznorodosť a pôvab jarných kvetov, je potrebné vyhnúť sa pohľadu z vtáčej perspektívy. Kľaknite si alebo si ľahnite na zem do trávy tak, aby ste mohli kvety fotiť zospodu alebo zboku. To vám zaručí najlepšie výsledky. Kvetiny aj kvety stromov sú taktiež vhodné na fotenie makro fotografií.

TIP #2: Experimentujte s ostrosťou

Pred samotným fotením objektu sa uistite, že máte otvorenú clonu objektívu. Priblížte sa a zaostrite na vami vybranú oblasť, ktorú chcete vyfotografovať. Zaostrením na jedno miesto získa snímka potrebnú hĺbku. Váš fotografovaný objekt sa vďaka tomu nebude biť s pozadím, nakoľko to bude rozostrené. Rovnaký princíp funguje pri všetkých druhoch fotografií.

TIP #3: Voľba správneho orezu

Pri fotografovaní stromov máte viac možností, ako daný strom vyfotografovať. Môžete nafotiť krajinársku snímku, kedy strom zachytíte na snímku celý spoločne s okolitou krajinou, alebo môžete fotiť makro snímky jednotlivých kvetov.

💡 Pri fotografovaní celého stromu odporúčame vyčkať na chvíľu, kedy je obloha modrá. Kvety stromu tak proti nej lepšie vyniknú. Mraky prinášajú na snímku veľké množstvo bielej a kvety by sa v nej stratili.

TIP #4: Pevná ruka pri fotografovaní zvierat

V jarných mesiacoch sa zo zimného spánku prebúdzajú nielen rastliny, ale tiež aj hmyz a zvieratá. Medzi mimoriadne pekné motívy patria motýle a včely, ktorí zberajú nektár z kvetov. Na zachytenie takýchto fotografií ale potrebuje veľkú trpezlivosť a pevnú ruku. Ak nemáte pri fotografovaní dostatočne pevnú ruku, nebojte sa použiť statív.

TIP #5: Čistý objektív je základ

Nezabudnite si vziať so sebou na svoje fotografické safari handričku z mikrovlákna určenú na čistenie optiky (napr. okuliarov). Jar je obdobie vrcholiacej peľovej sezóny. Objektív je preto potrebné udržiavať čo najčistejší a chrániť ho pred všadeprítomným peľom. Čistite objektív starostlivo, aby ste sa vyhli nežiadúcemu filmu. Ten by mohol všetku vašu prácu s fotografiami pokaziť.

Veríme, že si objavovanie krás jari užijete rovnako ako my!

 

Podarilo sa vám získať krásne fotografie s jarnými motívmi? Neváhajte ich zachovať pre budúce generácie vo fotoknihe od HappyFoto alebo v podobe úchvatného fotoobrazu!

Zdieľať príspevok
Prihlásenie k odberu bulletinu
Prihlásenie k odberu bulletinu

Nenechajte si utiecť skvelé ponuky!

Prihláste sa na odber bulletinu a získajte informácie z prvej ruky. O čom?

  • O super akciách a zľavách
  • O nových produktoch
  • O zaujímavých novinkách
  • O súťažiach

Odber môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v bulletine.
Ako zaobchádzame s vašimi dátami sa dočítate na stránke Ochrana osobných údajov.