7 tipov na krásne jesenné fotografie
Cca 4 minúty čítania, na prečítanie v sekcii Fototipy

7 tipov na krásne jesenné fotografie

Farebné lístie, jemná hmla a mäkké svetlo - zachyťte na vašich jedinečných fotografiách čaro jesene. Dni sa nám krátia a slnko stráca na svoje sile. To je jedným z dôvodov, prečo listy stromov menia svoje farby a príroda sa nám mení na nádherné more farieb. Prišiel čas ísť von a zachytiť tento krátky okamih na svoj fotoaparát! Prinášame 7 jednoduchých tipov, ako získať pôsobivé snímky, ktorými každého ohromíte.

1. TIP: Foťte jeden motív počas celej jesene

Ako náhle sa začnú listy vyfarbovať, nastáva ideálny čas na zachytenie vysnívaných jesenných motívov a veľkolepých jesenných kompozícií. Skúste si vybrať jeden motív, ktorý budete fotiť počas celej jesene. Zachytíte tak vývoj krajiny vo všetkých farbách a náladách.

2. TIP: Vyskúšajte každú dennú dobou

Jeseň ponúka nielen pestrú paletu farieb, vyznačuje sa tiež aj neustále sa meniacim svetlom. Využite ho na zachytenie toho správne dramatického napätia.

Včasné ráno v hustom závoji hmly

Jesenným ránam často dodáva hmla až mystickú atmosféru. Nemusíte sa však obmedziť iba na fotenie celých tajuplných scenérií, hmlu môžete využiť aj pri fotení detailu - kvapky rosy na pavučine, zaroseného stebla trávy alebo spadnutého jablka na zemi. Veľmi pôsobivé sú fotografie, na ktorých sa predierajú prvé lúče slnka hmlou. Pripravte sa na to, že k zachyteniu toho správneho okamihu budete musieť byť trpezliví!

Farebné popoludnie

Popoludní už bývajú hmly dávno rozplynuté. Táto denná doba je preto ideálna pre fotografovanie nádherných farebných stromov a všetkých odtieňov oranžovej, žltej, červenej alebo hnedej.

Zlatá večerná hodinka

Počas jesenného večera, asi hodinu pred západom slnka, kedy je slnko nízko nad obzorom, prichádza skvelý čas na fotenie s hrejivou atmosférou. Tiene sú hlavne počas tejto dennej doby, preto je vhodnejšie fotiť skôr z nižších uhlov, aby ste v najlepšom svetle zachytili nielen jesenné lístie, ale tiež aj steblá trávy alebo kvety.

3. TIP: Vyskúšajte snímky v protisvetle

Bežne sa fotenie oproti slnku skôr neodporúča, pretože takto fotené objekty bývajú príliš tmavé. V podaní jesenných záberov však môžu naopak získať zvláštne kúzlo. Nechajte lúče, aby sa predierali napríklad cez lístie. Táto metóda je tiež vhodná na fotenie siluet.

4. TIP: Čarujte s farebnými kontrastmi

Využite farby zlatej sezóny na zachytenie prekvapivých kontrastov. Veľmi pôsobivé je fotenie farebných objektov oproti modrej oblohe. Pracovať môžete tiež aj s oblečením vašich modelov. Výborne vynikne červené oblečenie so žltým podkladom.

5. TIP: Venujte pozornosť skrytým tajom lesa

Pôsobivé sú farebné huby v kontraste s lesnou pôdou. Okrem húb si do hľadáčika môžete vziať tiež gaštany, šišky, mach, chrobákov alebo pavučiny. Skúste experimentovať s rôznymi perspektívami a umiestnením do správneho svetla.

6. TIP: Neexistuje nič ako zlé počasie

Jeseň sa môže niekedy zdať ako šedá a ponurá. Skvelým motívom preto môže byť aj ľadová zima alebo daždivé počasie. K jedinečným efektom vám môžu pomôcť kvapky dažďa alebo kaluže vody. Dajte si však pozor, aby ste si svoj mobil alebo foťák nenamočili.

7. TIP: Kreativite sa medze nekladú

Keď nabudúce vyrazíte na prechádzku, vyčleňte si nejaký čas na fotenie. Využite všadeprítomné farebné lístie a nechajte vaše deti, aby sa s ním hrali. Vďaka dažďu budú vaše fotografie vyzerať dynamicky a kreatívne. Skúste využiť krátku dobu expozície alebo funkciu sériového snímania. Môžete si sadnúť do parku na lavičku alebo v lese na peň a dovoľte farebnému pozadiu, aby pre vás samo vyčarovalo farebnú kulisu. Výjavy s takýmito motívmi sú ako stvorené na nástennú maľbu do spálne, obývačky alebo haly. Čo poviete?

Pustite uzdu svojej kreativite a užite si jeseň plnú farieb!
Vydarili sa vám niektoré jesenné snímky? Neuspokojte sa s tým, že ich dáte na Facebook alebo Instagram, nechajte si ich aj zvečniť vo fotoknihe od HappyFoto alebo vyvolať na plátno. Tešíme sa na vaše úžasné jesenné fotky!

Zdieľať príspevok
Prihlásenie k odberu bulletinu
Prihlásenie k odberu bulletinu

Nenechajte si utiecť skvelé ponuky!

Prihláste sa na odber bulletinu a získajte informácie z prvej ruky. O čom?

  • O super akciách a zľavách
  • O nových produktoch
  • O zaujímavých novinkách
  • O súťažiach

Odber môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v bulletine.
Ako zaobchádzame s vašimi dátami sa dočítate na stránke Ochrana osobných údajov.