START MENUBAR
END MENUBAR

Záväzné pokyny pre objednanie fotografií cez internet

Pomer strán "Ideál", alebo "Klasik"? Ktorý Vám bude lepšie vyhovovať?

Pomer strán digitálnych fotografií je väčšinou 3:4*. Pomer strán bežných formátov fotografií 9x13 cm, 10x15 cm ...  ale zhruba 2:3. Vďaka rôznym pomerom strán dochádza ku konfliktu. Fotografie v pomere 3:4 nemôžu byť kompletne prenesené na fotografický papier v pomere strán 2:3. Je preto nutné sa vždy pred objednaním fotografií z digitálnych dát rozhodnúť, akým spôsobom má laboratórium zábery na fotopapier preniesť.

* POZOR! Väčšina digitálnych zrkadloviek už sníma a ukladá dáta v pomere strán 2:3.


Prajete si vedieť viac? Stále neviete, podľa čoho sa rozhodnúť? Čítajte ďalej...

Vaše fotografie vo formáte 3:4

(východzie dáta)

Vaše fotografie ve  formátu 4:3

Vaše fotografie  v Ideál formátu

Ideál = voľná dĺžka

V HappyFoto je východzím nastavením pre spracovanie fotografií pomer strán „Ideál“. Ak si sami nemeníte veľkosť dát, tak obvykle obdržíte fotografie o niečo kratšie.
Výsledná veľkosť skutočnej fotografie napr. pri formáte 10xcca15 cm môže byť medzi 10x13,3 cm a 10x15,0 cm. Snímka zodpovedá originálnemu záberu, je plne zachovaný pomer strán. Na výslednej fotografií je vidieť všetko, čo ste vyfotografovali. Žiadna časť záberu nechýba.

Pri fotografiách 20x30 cm a 30x45 cm je zachovaný klasický rozmer fotopapiera. Pretože je súčasne zachovaný aj pomer strán, vzniknú pri menšom pomere strán biele okraje po šírke fotopapiera, pri väčšom pomere strán biele okraje po dĺžke fotopapiera.

Vaše fotografie v Klasik formátu

Klasik = orez

Ak si prajete fotografie klasických rozmerov, na ktoré ste zvyknutí pri kinofilmoch, zvoľte pomer strán „Klasik“. V prípade odlišných pomerov strán zvoleného rozmeru fotografií a Vašich dát myslite ale na to, že zväčšená snímka vyplní celú plochu fotopapiera a presahujúce časti záberu budú osovo odstrihnuté.Umelé prevedenie dát 3:4 na formát 2:3

Veľa zákazníkov sa pýta, prečo sa ich dáta, ktoré boli odoslané v pomere strán 3:4, automaticky neprevedú na formát 2:3. Pritom si prajú, aby na výslednej fotografií bolo všetko, čo vyfotografovali. Pozrite sa sami, k akej deformácií snímky by týmto postupom došlo:

Upravení formátu


Štandardné spracovanie

Po vložení snímok do programu bude  východzím nastavením pre spracovanie Vašich fotografií formát 10xcca15 cm po 1 kuse s lesklým povrchom a pomerom strán IDEÁL - voľná dĺžka, rozmery fotografií sú dané pomerom strán zaslaných dát. Fotografie môžu byť kratšie. 

 


Pracovný názov, rozmer fotopapiera, rozlíšenie

Označovanie formátov fotografií je pracovným názvom, ktorý vznikol zaokrúhlením skutočných rozmerov na celé centimetre. Skutočné rozmery fotopapiera nájdete v nižšie uvedenej tabuľke. Dôvodom, prečo nie je fotopapier vyrábaný v šírke na celé centimetre, je používanie palca ako jednotky merania. Výrobná tolerancia skutočných rozmerov fotopapiera je 1-3%.

Ak Vaša snímka vďaka pomeru rozlíšenia prekročí maximálnu možnú dĺžku fotopapiera, vzniknú po celej dĺžke záberu biele okraje.Pracovný názovSkutočná (fixná) šírka fotopapieraMaximálna možná dĺžka fotopapieraDoporučené rozlíšenie digitálnych dát
9xcca13 cm
8,9 cm
13,1 cm 701 x 1032
10xcca15 cm 10,2 cm
15,0 cm 804 x 1182
13xcca19 cm 12,7 cm
18,7 cm 1000 x 1473
20x30 cm
20,0 cm
30,5 cm 1599 x 2402
30x45 cm 30,5 cm
45,5 cm 2402 x 3560

Technologický orez

Pri prenose záberu na fotopapier dochádza k jeho 1-3 % zväčšeniu a táto presahujúca časť záberu je orezaná. Tento technologický postup je jednoduchší, než sa triafať na okraje papiera s presnosťou na stotinu milimetra, aby nič nechýbalo a aby nezostal biely milimetrový okraj. Bez technologického orezu nie je možné fotografie vyrobiť. Je s ním teda nutné počítať a neumiestňovať dôležité časti záberov a texty na okraj. Technologický orez nemá žiadnu súvislosť s formátom fotografií.


Kvalita fotografií

Výstražné trojuholníky sa pri fotografií objavia v prípade priemernej či nedostatočnej kvality výsledných fotografií. Obecne povedané, že čím väčšie chcete nechať zhotoviť fotografie, tým väčšie by malo byť rozlíšenie digitálnych dát.

Priemerná kvalitaPriemerná kvalita - Fotografiu môžete v tomto formáte objednať, nebude ale dostatočne kvalitná.
Nedostatečná kvalita Nedostatočná kvalita - Fotografiu nie je možné v tomto formáte objednať.

Prípustné typy dát

Zasielajte nám výhradne *.jpg súbory, ktoré sú uložené vo farebnom prostredí  RGB a sRGB.

 

Názvy snímok

Názov snímky môže tvoriť max.  25 znakov (vr. označenia typu dát ako napr. *.jpg).
Prípustné znaky v názvoch snímok sú malé písmená  "a-z" bez diakritických znamienok, veľké písmená  "A-Z" bez diakritických znamienok, číslice  "0-9" a podtržník "_".  Všetky ostatné znaky ako sú  pomlčky, medzery, zátvorky, diakritické znamienka a ďalšie špeciálne znaky môžu viesť k problémom a v neposlednom rade k tomu, že nebudeme schopní Vaše fotografie vyhotoviť.

 

START FOOT

Kontakt

HAPPY FOTO Slovensko spol. s r.o.

Ferka Urbánka 1892/6A

020 01 Púchov

Tel.: +421 42 471 15 71

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

END FOOT